TI-UF11SFP   (Version V4)
  • 1 x Gigabit SFP port
  • 1 x Gigabit PoE++ RJ45 port
  • Provides up to 95W for PoE, PoE+, and PoE++ compliant devices
  • SFP port accommodates Multi or Single Mode fiber modules
  • Up to 80km fiber networking distances with the TEG-MGBS80 SFP module
  • Operating temperature range of -40° – 75° C (-40° – 167° F)
  • Overload current protection
  • 6kV RJ45 surge protection
  • Includes DIN-Rail and wall mounts
  • Power supply sold separately (model: TI-S15052)
  • NDAA / TAA compliant (U.S. and Canada only)
NDAA/TAA Compliant
Datasheet
Filename: EN_datasheet_TI-UF11SFP_(v4.xR).pdf
Date: 3/26/2026
File Size: 3.37 MB
Filename: FR_datasheet_TI-UF11SFP_(v4.xR).pdf
Date: 3/26/2026
File Size: 3.89 MB
Filename: GE_datasheet_TI-UF11SFP_(v4.xR).pdf
File Size: 3.37 MB
Filename: PO_datasheet_TI-UF11SFP_(v4.xR).pdf
File Size: 3.44 MB
Filename: SP_datasheet_TI-UF11SFP_(v4.xR).pdf
Filename: IT_datasheet_TI-UF11SFP_(v4.xR).pdf
File Size: 3.40 MB
Quick Installation Guide
Filename: qig_TI-UF11SFP_(V3.0R).pdf
File Size: 8.33 MB
Product Images
TI-UF11SFP Product Photo (PNG Image 1)
PNG Image
File Size: : 6.91 MB
TI-UF11SFP Product Photo (PNG Image 2)
PNG Image
File Size: : 3.53 MB
TI-UF11SFP Product Photo (PNG Image 3)
File Size: : 6.48 MB
TI-UF11SFP Product Photo (PNG Image 4)
File Size: : 6.82 MB
TI-UF11SFP Product Photo (PNG Image 5)
File Size: : 4.75 MB
ROHS compliant Non-Disposable
Standards
  • IEEE 802.3
  • IEEE 802.3u
  • IEEE 802.3z
  • IEEE 802.3x
  • IEEE 802.3ab
  • IEEE 802.3af
  • IEEE 802.3at
  • IEEE 802.3bt
Device Interface
  • 1 x Gigabit PoE++ port (100/1000Mbps)
  • 1 x Gigabit SFP port (100/1000Mbps)
  • 6-pin removable terminal block
  • LED indicators
  • DIP Switch
Performance
  • Data RAM Buffer: 64KB
  • Jumbo Frame: 16KB
DC Power
  • Input: 48-57V DC
  • Compatible power supply: TI-S15052 (sold separately)
  • Max. consumption: 2.45W (with no PD connected)
AC Power
  • Input: 100 – 240V AC, 50/60Hz, 2A
  • Compatible power adapter: 48VDC3000 (sold separately)
  • Output: 48V DC, 3.34A 160W max.
  • Max. consumption: 3.1W (with no PD connected)
PoE
  • PoE budget: 95W
  • Pins 3, 4, 5, 6 for power+; pins 1, 2, 7, 8 for power-
Terminal Block
  • 6-pin terminal block
  • Wire range: 1.5mm2
  • Solid wire (AWG): 12-19
  • Stranded Wire (AWG): 12-19
  • Torque: 3.5 lb. – In / 0.39Nm / 0.5Nm
  • Wire strip length: 7-8mm
Alarm Relay Contact
  • Relay outputs with current carrying capacity of 1A, 24V DC
  • Short circuit mode when two power sources are connected
  • Open circuit mode when only one power source is connected
DIP Switch
  • 1: On (LFPT on – Default), Off (LFPT off)
  • 2: On (Converter mode – Default), Off (Switch mode)
MTBF
  • 2,320,000 hours @ 25° C
Housing
  • IP50 metal case
  • DIN-Rail mount
  • Wall mount
  • Grounding point
  • ESD 6kV protection
  • 6kV RJ45 protection
Operating Temperature
  • -40° - 75° C (-40° - 167° F)
Operating Humidity
  • Max. 95% non-condensing
Dimensions
  • 99 x 90 x 28mm (3.9 x 3.5 x 1.1 in.)