TI-S12024 (Version v1.0R)
- Industrial power supply with integrated DIN-rail mount
- Provides up to 120W of power (24V DC, 5A)
- High efficiency 91% and low power dissipation
- 150% peak load capability
- Built-in active Power Factor Controller (PF > 0.93)
- Cooling by free air convection
- Protections: Short circuit, overload, over voltage, over temperature
- UL 508 approved
- Built-in DC OK relay contact
- 100% full load burn-in test